Wojskowa Komenda Uzupełnień


Adres: ul. Ludwika Zamenhofa 32
Strona internetowa: www.leszno.wku.wp.mil.pl

27 października 1918 r. tymczasowa ustawa o powszechnym obowiązku służby wojskowej powołała do życia Okręgowe Komendy Uzupełnień i Powiatowe Komendy Uzupełnień, które stały się pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Rejonowe Komendy Uzupełnień (RKU) od 1944 r. – Wojskowe Komendy Rejonowe (WKR) od 1950 r. – Wojskowe Komendy Wojewódzkie od 1952 r. W skład RKU Leszno wchodziły następujące powiaty : Kościan, Leszno i Wschowa.
W marcu 1947 r. RKU Leszno zmieniła swoją siedzibę z Kościana do Leszna. W dniu 1 marca 1951 r. w WKR Leszno został dokonany nowy podział administracyjny i powiat kościański wszedł w skład WKR Nowy Tomyśl, a powiat gostyński i rawicki weszły w skład WKR Leszno.

Rozwiń dłuższy opis tego miejsca

Jednocześnie z tym dniem została zmieniona nazwa z Rejonowej Komendy Uzupełnień Leszno na Wojskową Komendę Rejonową Leszno.W 1965 r. w wyniku nowych zadań administracyjnych z Wojskowej Komendy Rejonowej Leszno utworzono Powiatowy Sztab Wojskowy Leszno. Kolejna zmiana została dokonana w wyniku nowego podziału administracyjnego kraju. Od 1975 r. Powiatowy Sztab Wojskowy Leszno został przekształcony w Wojskową Komendę Uzupełnień Leszno, która funkcjonowała do 1998 r.
Od dnia 01 lipca 1975 r. w budynku przy ul. Zamenhofa 32 w Lesznie rozpoczęły swoją działalność dwie instytucje Wojewódzki Sztab Wojskowy w Lesznie i jemu podległa Wojskowa Komenda Uzupełnień w Lesznie.

Kolejna reforma administracyjna w 1999 r. nie wpłynęła na zmianę nazwy WKU, a jedynie terytorialny zasięg jej działania i podległość pod Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu. Obecnie obejmuje swoim zasięgiem pięć powiatów : powiat grodzki, powiat leszczyński, powiat gostyński, powiat kościański, powiat rawicki.

21 lipca 1944 r równocześnie z Manifestem PKWN został ogłoszony Dekret Krajowej Rady Narodowej o utworzeniu Ludowego Wojska Polskiego i powołaniu Naczelnego Dowództwa. Tworzeniem i rozbudową sił zbrojnych zajmowało się Szefostwo Mobilizacji, Formowania i Uzupełnienia. W celu realizacji złożonych zadań Naczelne Dowództwo WP powołało do życia Rejonowe Komendy Uzupełnień (RKU) jako organy wykonawcze w zakresie mobilizacji i rejestracji rezerw ludzkich i zasobów materiałowych.

Utworzenie w terenie wojskowego aparatu mobilizacyjnego oraz komórek wojskowych w organach administracji państwowej przyczyniło się wydatnie do sprawnego i efektywnego kompletowania stanów osobowych formujących się jednostek Wojska Polskiego.
Szefostwo Mobilizacji i Formowania od października 1944 r. Szefostwo Mobilizacji i Uzupełnienia MON – Rady Narodowe szczebla wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego (z wydziałami wojskowymi) – samorządy miejskie i gminne (z referatami wojskowymi).
Szefostwo Mobilizacji i Uzupełnienia MON – Okręgi Wojskowe od 1945 r. – Rejonowe Komendy Uzupełnień – Komisje Poborowe i Powiatowe Komisje Poboru Koni.

źródło: leszno.wku.wp.mil.pl

0 komentarzy

Wyślij komentarz