Pomnik Jana Pawła II


Adres: ul. Kąkolewska 1
Strona internetowa: 

Pomnik Jana Pawła II w Lesznie – pomnik w Lesznie przedstawiający Jana Pawła II wkraczającego do miasta. Idea postawienia pomnika Jana Pawła II powstała wśród leszczyńskich proboszczów w kwietniu 2005 roku, po śmierci Karola Wojtyły. Zadania projektu pomnika podjęła się, wspólnie z mężem Bogusławem, rzeźbiarka Krystyna Fałdyga-Solska. Uroczystego poświęcenia i odsłonięcia posągu dokonał w Dniu Papieskim, 16 października 2005 roku, metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki.

Pomnik Jana Pawła II

30 kwietnia 2006 roku w pobliżu pomnika uroczyście posadzono dąb upamiętniający Jana Pawła II; sadzonkę wyhodowano z żołędzi pochodzących z najstarszego polskiego dębu szypułkowego – Dębu Chrobry. Pomnik stoi na placu przy kościele pod wezwaniem świętego Antoniego Padewskiego w Lesznie i przedstawia Jana Pawła II wchodzącego do miasta, trzymającego pastorał pątniczy, zakończony krzyżem.

Rozwiń dłuższy opis tego miejsca

Symbol krzyża jest najważniejszym przesłaniem pomnika, jako wsparcie Ojca Świętego. Posąg odlano z brązu w odlewni w Szymanowie koło Śremu. Waży około 250 kilogramów i mierzy 2,2 metra. Umieszczony jest na cokole z czerwonego granitu szwedzkiego.

źródło: pl.wikipedia.org

0 komentarzy

Wyślij komentarz