Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości


Adres: Aleje Konstytucji 3 Maja
Strona internetowa: 

Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości w Lesznie jest to pomnik upamiętniający dwa wydarzenia: uchwalenie Konstytucji 3 maja oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości. Monument powstał z inicjatywy leszczyńskiego lekarza, ówczesnego senatora, Bolesława Szudejki. Społeczny Komitet Budowy pomnika projekt jego realizacji powierzył leszczyńskiemu artyście Ireneuszowi Daczce. Pomnik odsłonięto 10 listopada 1991 roku.

Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości

Pomnik powstał według propozycji Ireneusza Daczki i składa się z kilku elementów. Najważniejszym z nich jest stylizowany mosiężny orzeł w koronie, który umieszczony jest na najwyższym głazie. Pod nim znajdują się cztery tablice zawierające przesłanie dzieła. Wokół, na mniejszych głazach, umieszczono daty związane z historią walk Polaków o niepodległość. Odlewy na potrzeby pomnika wykonała Leszczyńska Fabryka Pomp, głazów zaś dostarczył Zootechni­czny Zakład Doświadczalny w Pawłowicach.

Rozwiń dłuższy opis tego miejsca

Monument stoi na skwerze przy zbiegu ulicy Niepodległości i Alei Konstytucji 3 Maja. Jego odsłonięcia dokonano w przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada 1991 roku. Każdego roku, w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja, skwer przy pomniku jest miejscem manifestacji patriotycznych społeczeństwa Leszna.

źródło: pl.wikipedia.org

0 komentarzy

Wyślij komentarz