Park 1000 lecia


Adres: przy ul. 17 Stycznia
Strona internetowa: 

W parku 1000 lecia znajduje się rzeźba plenerowa „Lot”, park Linowy Tarzan oraz Mini ZOO. Początki powstania ZOO w Lesznie sięgają roku 1903, kiedy to powstał pierwszy mały zwierzyniec. Znajdował się on przy dzisiejszej ul. Poniatowskiego. Przetrwał tam okres I wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości, w 1920 r. Leszno odziedziczyło zwierzyniec z paroma zwierzętami, niestety był to dla miasta wyjątkowo trudny okres i pojawiły się problemy z utrzymaniem zwierzyńca.

Park 1000 lecia

W roku 1934 Zwierzyniec (taka była jego oficjalna nazwa) przeniesiono na teren dziś zajmowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych. Już wtedy posiadał takie zwierzęta jak: 2 niedźwiedzie brunatne, 2 wilki, psy dingo, daniele, dziki i muflony. W tym miejscu zwierzyniec przetrwał do 1941 roku – wówczas to, ze względów sanitarnych Niemcy przenieśli zwierzyniec do parku przy szosie rydzyńskiej, gdzie obejmował on cały teren dzisiejszego Parku Tysiąclecia

Rozwiń dłuższy opis tego miejsca

W parku 1000 lecia znajduje się Leszczyńskie Mini-ZOO, które w dzisiejszym kształcie funkcjonuje od 1977 roku, kiedy to władze miasta postanowiły zorganizować ponownie miejski zwierzyniec (pod formalną nazwą Mini-ZOO), powierzając go opiece Miejskiemu Zakładowi Zieleni.
W chwili oficjalnego otwarcia Mini-ZOO posiadało 35 sztuk zwierząt, w tym dziki, jelenie, sarny, łabędzie, bażanty czy kaczki. Rekordowy okres rozkwitu Mini-ZOO to lata 1995-2002, kiedy to przybyło najwięcej zwierząt, a samo ZOO przybrało właściwie dzisiejszy kształt i charakter.

Do niedawna znajdował się tam amfiteatr, jednak został wyburzony i na jego miejscu powstała wspaniała woliera dla ptaków. W parku mieści się Mini Zoo, gdzie podziwiać można we wspomnianej wolierze ptaki. Są tam również żubry, makaki japońskie, strusie oraz inne zwierzęta; do niedawna były także niedźwiedzie. Dla dzieci przeznaczony jest plac zabaw, na którym znajduje się statek. Obok zlokalizowane jest małe wzniesienie służące zimą do szusowania na sankach. Jednak niewątpliwie największą atrakcją jest Park Linowy „Tarzan”, jeden z nowocześniejszych tego typu w kraju, posiadający trzy trasy wspinaczkowe.

Park jest ogrodzony i na noc zamykany. Godziny otwarcia są uzależnione od pór roku.

Park Linowy „Tarzan” znajduje się w Lesznie w Parku 1000-lecia. Jest chyba największą atrakcją parku, a także miasta.

Jego otwarcie miało miejsce w kwietniu 2009 roku. Składa się z sześciu tras: „Tarzan” – trasa trudna, 388 metrów, 21 przeszkód; „Jane” – trasa średnia, 133 metry, 15 przeszkód; „Super Jane” – trasa średnia, 16 przeszkód; „Zjazdy Tyrolskie” – trasa średnia, 12 przeszkód; „Cheetah” – trasa łatwa, 11 przeszkód; „Dumbo” – dla dzieci, 6 przeszkód (bezpłatna).

0 komentarzy

Wyślij komentarz