Pomnik egzekucji 339 więźniów


Adres: Las Książęcy
Strona internetowa: 

Pomnik egzekucji 339 więźniów więzienia śledczego w Lesznie i mieszkańców Leszna znajduje się w Lesie Książęcym. Zmarłych ekshumowano w 1959 do mogiły przy cmentarzu miejskim w Lesznie. Po serii egzekucji publicznych na pokaz nastąpiły liczne, niejawne mordy masowe dokonywane nocami w lasach rydzyńskich i henrykowskich. W czasie całej okupacji krążyły uparcie i w sekrecie wieści o mordach dokonywanych przez gestapo w lasach, a znikanie z więzień najbliższych zdawało się potwierdzać ich prawdziwość.

Pomnik egzekucji 339 więźniów

Jednak dopiero po wojnie wykryto masowe groby w lesie rydzyńskim, w których znaleziono 339 ofiar mordu. W 1947 r. z inicjatywy Stronnictwa Demokratycznego odbyła się ekshumacja i uroczyste pochowanie zwłok obok mogiły pomordowanych przy plantach naprzeciw cmentarza katolickiego. Lasy te kryją chyba jeszcze inne nie wykryte miejsca zbrodni.

Rozwiń dłuższy opis tego miejsca

Na przełomie 1943/44 r. pracownik kolejowy Marcin Giglewicz, pełniący wtedy funkcję kierownika „Bahnzugu” (specjalny pociąg przeznaczony do zaopatrzenia budowlanego rozbudowującego się dworca kolejowego), codziennie stykał się z pracującymi tam Żydami. Od nich dowiedział się, że kilku Żydów zabrano do lasu henrykowskiego. Tam odkopali oni jakiś masowy grób i polali go ropą, paląc znajdujące się tam zwłoki. Następnie teren zrównano z ziemią, zasypując liśćmi i gałęziami. Po pewnym czasie obóz żydowski został w Lesznie zlikwidowany, a wszyscy Żydzi wywiezieni.

0 komentarzy

Wyślij komentarz